Ławki w Dzielnicy II Grzegórzki w Krakowie

W Dzielnicy II Kraków Grzegórzki udało się zamontować 76 ławek.

Autor projektu Budżetu Obywatelskiego:

Karol Kwiatek

Poniżej przedstawiam opis tego zadania: od projektu budżetu obywatelskiego, poprzez analizę przestrzenną w GIS aż po przygotowania do przetargu i realizację zadania.

Oto historia powstania tego projektu.

Spacerując po osiedlach dzielnicy Grzegórzek docierały do mnie sygnały, że potrzebne są ławki na terenie Dzielnicy II Kraków Grzegórzki. Dość często spotykałem starsze osoby siadające na chwilę na murkach ogrodzeń.

Postanowiłem zinwentaryzować ławki w naszej Dzielnicy II Grzegórzki oraz utworzyć ankietę, gdzie mieszkańcy mogliby proponować lokalizację dla nowych ławek. Naliczyłem 230 ławek w Dzielnicy II.

Poniższa mapa przedstawia wyraźnie, że są miejsca w naszej Dzielnicy II, które są mocno zagęszczone ławkami (rejon ul. Dąbskiej, Bulwary Wiślane na Dąbiu, park Strzelecki, al. Daszyńskiego czy fragment bulwarów nad Białuchą między ul. Farmaceutów a ul. Olszyny, a także ul. Kopernika). Na mapie widać także miejsca gdzie tych ławek brakuje (bulwary Białuchy między ul. Otwinowskiego a ul. Olszyny, tereny zielone przy ul. Moniuszki, Kieleckiej, Zaleskiego, ul. Bandurskiego, os. Oficerskie, os. Urzędnicze, rejon ulic Lubicz i Topolowej, Wesoła, Grzegórzki Zachód, ul. Grzegórzecka, ul. Kosynierów itd.).

Dołożyłem wszelkich starań do wykonanej analizy, jednak może się zdarzyć, że nie wszystkie ławki zostały zinwentaryzowane.

Następnie utworzyłem ankietę dla mieszkańców, aby zaproponowali gdzie mogłyby powstać ławki. Ankieta była dostępna na Google Forms w dniach 2.06-14.07.2022 na mojej stronie internetowej: http://www.kwiatek.krakow.pl/lawki. Informację o ankiecie umieszczałem na istniejących już ławkach.

W ten sposób powstał raport oparty o 77 odpowiedzi. Treść raportu jest dostępna tutaj.

W kolejnym etapie naniosłem odpowiedzi i propozycje mieszkańców na mapę. Osoby, które podawały konkretne lokalizacje (np. Ulica + Numer) oznaczałem na mapie jako kropka, a w przypadku zapisanych nazw ulic oznaczałem na mapie jako kreska. W ten sposób powstała mapa, którą przesłałem do Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie. Na pomarańczowo oznaczone są działki miejskie, na których możliwa jest lokalizacja ławek. Kliknij na mapę poniżej, aby zobaczyć szczegóły.

Ostatecznie utworzyłem interaktywną mapę z następującymi obiektami:
– 76 ławek, które zbudowano w ramach projektu BO 2022
– 373 ławki istniejące (stan na jesień 2022)
– propozycje mieszkańców do umieszczenia ławek (konkretny adres)
– propozycje mieszkańców do umieszczenia ławek (konkretna ulica)
– kosze na śmieci (230szt) (stan na jesień 2022)
– wybrane działki miejskie w Dzielnicy II (76 działek)
– granice Dzielnicy II Grzegórzki
– podkład mapy OpenStreetMap

Kliknij w mapę poniżej, aby zobaczyć szczegóły. Czerwone kropki to lokalizacje ławek, które powstały w ramach mojego projektu BO2022.

Zgłosiłem projekt pn. „49 ławek dla Dzielnicy II Grzegórzki” do Budżetu Obywatelskiego.

Głosowanie na projekty BO2022 odbyło się w dniach 30.09-14.10.2022.

Mój projekt promowała taka ulotka.

Projekt zajął trzecie miejsce w głosowaniu na projekty dzielnicowe.

W kolejnym etapie Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie rozpisał przetarg na dostarczenie i montaż ławek w Dzielnicy II.

Realizatorem zadania był Zakład Projektowo-Usługowy Radix sp. z o.o. z Krakowa. Firma gwarantuje jakość i trwałość wykonanych ławek przez okres 60 miesięcy (5 lat) czyli do 2028.

Mam nadzieję, że zadanie z budżetu obywatelskiego z 2022 roku spełniło oczekiwania mieszkańców i jeśli pojawią się problemy z trwałością ławek to proszę o kontakt.

Na koniec proszę wygodnie rozsiąść się na ławce i uzupełnić ankietę, która dotyczy realizacji mojego projektu Budżetu Obywatelskiego z 2022 roku pn. „49 ławek dla Dzielnicy II Grzegórzki„.

Mój email: karol[at]kwiatek.krakow.pl

Data aktualizacji: 11.09.2023