Białucha na Grzegórzkach

Białucha to rzeka wypływająca z Ojcowskiego Parku Narodowego. Poza Krakowem nazywa się Prądnik. Na terenie Krakowa rzeka nazywana jest Białuchą. Ta strona dedykowana jest 3km odcinkowi rzeki, który przepływa przez Dzielnicę II – Kraków Grzegórzki. Rzeka wpada do Grzegórzek przy moście kolejowym przy ul. Otwinowskiego. Rzeka swój bieg kończy w Wiśle na Dąbiu

Budżet obywatelski 2022

W 2022 zgłosiłem do budżetu obywatelskiego projekt pn. Park linearny rzeki Białuchy – trójstyk Dzielnic I, II i III. Jest to projekt ogólnomiejski. Numer projektu to 149.

Dodatkowo zgłosiłem 3 projekty dzielnicowe:

Dlaczego 49 ławek? Odpowiedź znaleźć można na tej mojej stronie:

http://kwiatek.krakow.pl/lawki/

Dopiero drugi rok składam projekty BO. Rok temu złożyłem jeden projekt pn. Kraków Olsza Park nad Białuchą. Do końca 2022 roku powstaje projekt parku, a realizacja planowana jest na rok 2023.

Od 30 września do 14 października elektronicznie lub osobiście można głosować na projekty zgłoszone do budżetu obywatelskiego. Warto głosować, bo projekty w ramach budżetu nie tylko zmieniają otoczenie, ale także integrują sąsiadów i tworzą przestrzeń do wspólnego spędzania wolnego czasu. W tej edycji pod głosowanie jest poddanych 558 projektów, w tym 93 to projekty ogólnomiejskie oraz 465 to projekty dzielnicowe.

Jak i gdzie głosować?

W każdej z dzielnic Krakowa zostały utworzone miejsca, w których nawet najmłodsi mieszkańcy Krakowa będą mogli oddać swój głos. Na stronie www.budzet.krakow.pl znajduje się lista miejsc do głosowania w formie tradycyjnej. Głosować można na sześć różnych projektów, w tym oddać trzy głosy na te o charakterze dzielnicowym (w dzielnicy swojego zamieszkania) i trzy głosy na zadania o charakterze ogólnomiejskim. Najwyżej oceniony przez głosującego projekt otrzymuje 3 punkty, a najniżej 1 punkt. Zagłosować będzie można albo w punkcie, albo elektronicznie.

Aby zagłosować online, trzeba wejść na stronę www.budzet.krakow.pl i zarejestrować się, podając swoje imię i nazwisko, adres zamieszkania, numer PESEL, a dla osób, które go nie mają, datę urodzenia i płeć, numer telefonu komórkowego oraz numer i nazwę dzielnicy zgodnie z adresem zamieszkania. Głosowanie za pośrednictwem platformy wiąże się z koniecznością potwierdzenia założenia konta poprzez SMS. Raz założone konto jest aktywne w kolejnych edycjach BO. Głosować mogą też dzieci i młodzież.
Aby oddać głos w punkcie do głosowania, należy mieć przy sobie dokument potwierdzający tożsamość.

Wyniki głosowania poznamy 7 listopada.

Kontakt: karol[at]kwiatek.krakow.pl

Ankieta dot. Kraków Olsza Park nad Białuchą

Dziękuję za 248 odpowiedzi. Przeczytaj raport.

Budżet obywatelski 2021
Link do strony Budżetu Obywatelskiego 2021 w Krakowie.https://budzet.krakow.pl
Zagłosuj na mój projekt dzielnicowy w Budżecie Obywatelskim 2021: https://budzet.krakow.pl/projekty2021/3922-krakow_olsza_park_nad_bialucha.html
https://budzet.krakow.pl/projekty2021/3922-krakow_olsza_park_nad_bialucha.html

Propozycja wypełnienia karty do głosowania. Dzięki wpisaniu „13” projekt Kraków Olsza Park nad Białuchą uzyska 3 punkty.

Projekt zdobył 2. miejsce w Dzielnicy II. Dziękuję za wszystkie głosy oddane na projekt. Zapraszam do wspólnej pracy nad parkiem.

Link do listy projektów dzielnicowych: https://budzet.krakow.pl/zalacznik/401535

Mapy
Położenie rzeki Białuchy w Krakowie
Żródło mapki: MSIP Obserwatorium https://msip.um.krakow.pl/kompozycje/?config=config_mieszkancy.json
Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego dla obszarów wokół Białuchy na terenie Dzielnicy II Kraków Grzegórzki.
Dla rzeki Białuchy określone zostały 3 obszary Miejscowych Planów Zagospodarowania Przestrzennego.

Dla Białuchy na Grzegórzkach obowiązują 3 obszary z określonymi Miejscowymi Planami Zagospodarowania Przestrzennego. Obszar 59, Obszar 60 i Obszar 61.

MPZP dla obszaru 59 pomiędzy torami kolejowymi (rejon stacji Kraków Olsza) a ul. Olszyny (https://www.bip.krakow.pl/zalaczniki/dokumenty/n/221306)
MPZP dla obszaru 60 pomiędzy ul. Olszyny a ul. Mogilską
(https://www.bip.krakow.pl/zalaczniki/dokumenty/n/221307)
MPZP dla obszaru 61 przy ul. Mogilskiej (obszar sklepu Rowmix)
(https://www.bip.krakow.pl/zalaczniki/dokumenty/n/221308)

Poniżej przedstawiona jest mapa obszaru rzeki od ul. Otwinowskiego do Farmaceutów.

Białucha od Otwinowskiego do Farmaceutów
Źródło: MSIP Obserwatorium: www.msip.krakow.pl

Na mapce poniżej można znaleźć strukturę własności działek położonych wzdłuż rzeki Białuchy na odcinku od ul. Otwinowskiego do Farmaceutów.

Struktura własności działek nad Białuchą od ul. Otwinowskiego do ul. Farmaceutów
Źródło: MSIP Obserwatorium: www.msip.krakow.pl

Moje artykuły o rzece Białucha

Artykuł z Informatora Dzielnicy II (maj 2020). Autor tekstu: Karol Kwiatek
Artykuł z Informatora Dzielnicy II (maj 2020). Autor tekstu: Karol Kwiatek
Artykuł z Informatora Dzielnicy II (maj 2021). Autor tekstu: Karol Kwiatek
Fragment artykułu z września 2021 dot. pracy Komisji Planowana Przestrzennego i Ochrony Środowiska w terenie podczas spaceru wzdłuż Białuchy
Partyzancki ogród społeczny

Partyzancki ogród społeczny – hasło utworzone podczas akcji sprzątania prywatnej działki znajdującej się nad Białuchą. Grupa wolontariuszy wnioskuje od wielu lat do Prezydenta Miasta Krakowa i Rady Miasta Krakowa o wykup działki znajdującej się na tyłach ZSOMS nr 11 przy ul. Grochowskiej 20. Wykup tej działki przez Gminę Kraków pozwoli na utworzenie parku rzecznego wzdłuż Białuchy.

13 maja 2022 (pt) o godz. 16ej zapraszam na sadzenie krzaczków pomidorów do gruntu.

Zaproszenie na akcję sadzenia krzaczków pomidorów.
Przygotowywanie sadzonek pomidorów na akcję na dzień 13.05.2022

W dn. 13.05. 2022 zabrała się grupa chętnych i odważnych mieszkańców na prywatnej działce 278/12 obr. 6 Śródmieście. Mieszkańcy od dziesięcioleci walczą o to, aby działka przeszła do zasobów miejskich. Jest ona nadal w rękach prywatnych i jest ogromnie zaniedbana. Na oczyszczonym, przygotowanym i ogrodzonym fragmencie tej działki mieszkańcy utworzyli Partyzancki Ogród Społeczny. Akcję zorganizował radny Karol Kwiatek. Przybyły 32 osoby. Bardzo dziękuję za przybycie i za pomoc. Przed nami teraz trudniejszy etap – podlewanie, plewienie i oczekiwanie na owoce. Mamy nadzieję, że nasz wspólny ogród społeczny pozwoli na rozwinięcie pasji ogrodniczej wśród naszych sąsiadów oraz zainspiruje dzieci do prac przy małej i lokalnej produkcji rolnej (tak ważnej w obecnych czasach). Mam też ogromną nadzieję, że właściciel nie zamknie tej działki poprzez zbudowanie ogrodzenia jak to zrobił w przeszłości. Przez tą działkę biegnie trakt pieszy wzdłuż Białuchy między ul. Olszyny a ul. Chrobrego. Więcej o tej działce można przeczytać w ostatniej zakładce na tej stronie (Uchwały dotyczące Parku Linearnego Białuchy – na samym dole).

Zobacz poniżej (w skrócie) etapy przygotowywania Partyzanckiego Ogrodu Społecznego. Na dole tej sekcji można zobaczyć więcej zdjęć z przygotowywania tego fragmentu działki. Na tych trzech zdjęciach łatwo zobaczyć różnice.

Poniższe zdjęcia przedstawiają akcję sadzenia pomidorów do gruntu w dn. 13.05.2022.

Partyzancki Ogród Społeczny na działce 278/12 obr. 6 Śródmieście w Krakowie.

Pomidor Malinowy Ożarowski ceniony jest przede wszystkim ze względu na swoją dużą plenność. Jego smak z kolei budzi odrobinę kontrowersji ? jedni będą go uwielbiać, inni zaś narzekać na jego nijakość, a wręcz mdłość. Tego typu cechy są jednak kwestią gustu. Jeśli ktoś jest fanem odmian malinowych, to ta również powinna mu się spodobać. Tym bardziej, że jest to pomidor wczesny o bardzo dobrej strukturze plonu.

Opis

Roślina ta należy do odmian wysokich, ale takich o ciągłym i silnym typie wzrostu oraz o luźnym pokroju. Jej liście określi się jako ziemniaczane, a grona ? jako złożone i przy tym średnio długie. Same owoce Malinowego Ożarowskiego będą z kolei kuliste, bez zielonej piętki, ale za to lekko żebrowane i bez tendencji do zniekształceń. Wagowo zaliczy się je do klasy średniej ? jeden pomidor ukształtuje się między 100 a 120 gramami. Skórka (mająca niewielką skłonność do pękania w zmiennych warunkach uprawowych) ubarwi się na intensywny różowy, podobnie jak miąższ. Na jego temat można jeszcze dodać, że jest dosyć twardy, ale przy tym średnio mięsisty. Poza tym będzie miał równomiernie rozmieszczone nieliczne komory nasienne oraz prawie niewidoczny rdzeń.

Uprawa

Ze względu na to, że Malinowy Ożarowski to roślina wysokorosnąca, należy go uprawiać zawsze przy palikach. Ogólnie jest to odmiana gruntowa przeznaczona do uprawy w polu, ale można ją także hodować w wysokich tunelach foliowych. Nasiona wysiewa się od drugiej dekady marca do pierwszej dekady kwietnia. Do gruntu rośliny przesadza się w połowie maja w rozstawie mniej więcej 50 cm × 50 cm.

Zbiór

Jak już wspomniano, Malinowy Ożarowski jest odmianą niezwykle plenną i wczesną. Zazwyczaj owoce będą się nadawały do pierwszego zbioru nawet po ok. 55 dniach od sadzenia; najpóźniej zaś ? w mniej więcej 70 dni po. Warto dodać, że pomidory należące do tej odmiany mają wysoką wartość handlową, ponieważ są niezwykle wyrównane pod względem kształtu i koloru.

Źródło: https://www.rynek-rolny.pl/artykul/pomidor-malinowy-ozarowski-plenna-odmiana-o-charakterystycznym-smaku-owocow.html (dostęp: 13.05.2022)

Poniższe zdjęcia przedstawiają bardziej szczegółowo przygotowywanie fragmentu działki pod Partyzancki Ogród Społeczny.

Ania przedstawia skarby, jakie można znaleźć na tej działce na tyłach szkoły ZSOMS nr 11 (SP75).
Spływ kajakiem po rzece Białucha (11.09.2021)
Karol Kwiatek na kajaku na granicy Dzielnicy II i Dzielnicy III w Krakowie. Spływ kajakiem rzeką Białuchą w dn. 11.09.2021r.

W dn. 11.09.2021 udało się spłynąć rzeką Białuchą na kajaku. Nie polecam jednak tego wyczynu kolejnym naśladowcom z uwagi na nierówne dno i wystające kamienie oraz pozostałości drzew wystające z rzeki Kajak trzeba było naprawiać po tej ekstremalnej próbie spływu.

Posprzątajmy razem Bulwary Białuchy (2.04.2022)

2.04.2022 zorganizowałem drugą akcję sprzątania Bulwarów Białuchy. Z uwagi na trudne warunki meteorologiczne sprzątanie zostało ograniczone do dwóch miejsc na terenie bulwarów. Były to działki między ZSOMS nr 11 (SP75) a rzeką Białuchą oraz działki w pobliżu stacji kolejowej Kraków Olsza. Poniżej zobaczyć można zdjęcia z zimowo-wiosennego sprzątania.

Społeczne sprzątanie działki 278/12 koło szkoły SP75 w Krakowie.

Wszystkich uczestnikom akcji należą się ogromne podziękowania, że pomimo trudnych warunków atmosferycznych wzięli udział w akcji.

Posprzątajmy razem Bulwary Białuchy (17.04.2021)

W kwietniu 2021 zorganizowałem akcję sprzątania Białuchy. Wywiesiłem kilka wydruków w formacie A4 wzdłuż rzeki. Na akcję zgłosiło się 45 osób. Udało się zabrać 2 tony śmieci. Tak wyglądała rzeka i jej brzegi przed akcją sprzątania.

Podsumowanie akcji sprzątania umieszczone zostało w Informatorze Dzielnicy II.

Wszystkich uczestnikom akcji należą się ogromne podziękowania, że pomimo niesprzyjających warunków atmosferycznych wzięli udział w akcji.

Białucha w 3D

Wirtualny spacer wzdłuż rzeki Białuchy

Filmy 360 (2021)
Film 360-stopniowy od ul. Farmaceutów do ul. Olszyny (część 1)
Film 360-stopniowy od ul. Olszyny do ul. Rakowickiej (część 2)
Film 360-stopniowy od ul. Kąt do ul. Otwinowskiego (część 3)
Film 360-stopniowy od ul. Otwinowskiego do mostu kolejowego na końcu ul. Otwinowskiego (część 4)

Uchwały dotyczące Parku Linearnego Białuchy
Uchwała RMK z 2016 roku (1/2)
Uchwała RMK z 2016 (2/2)
Uchwała RMK z 2018 roku w sprawie uchwalenia MPZP m.in. dla terenu Białuchy (obszary 59-61).
Fragment uchwały RMK z 2018 roku dotyczący obszarów 59-61 położonych wzdłuż rzeki Białuchy na Grzegórzkach.
Uchwała mojego autorstwa dotycząca wprowadzenia budowy bulwarów Białuchy do Wieloletniej Prognozy Finansowej i Wieloletniego Planu Inwestycyjnego Miasta Krakowa. (1/2)
Uzasadnienie do mojej uchwały (czytaj powyżej) (2/2)
Budżet na 2022 rok z wpisaną analizą formalno-prawną dla zamierzenia pn. Projekt parku rzecznego Białucha.
Projekt uchwały mojego autorstwa dotyczącej wykupu działki 278/12 obr. 6 Śródmieście, na której znajduje się ścieżka wzdłuż rzeki Białuchy (1/4)
Projekt uchwały mojego autorstwa dotyczącej wykupu działki 278/12 obr. 6 Śródmieście, na której znajduje się ścieżka wzdłuż rzeki Białuchy (2/4)
Załącznik nr 1 do projektu uchwały (3/4)
Załącznik do projektu uchwały (4/4)

Kontakt: karol [ at ] kwiatek.krakow.pl
Opracowanie: dr inż. Karol Kwiatek
Aktualizacja: 7.10.2022.

Nie używam Facebooka i innych mediów społeczniościowych. Napisz do mnie e-maila.