Witam na mojej stronie www
Mieszkam w Krakowie. Prowadzę badania nad systemem mobilnego kartowania i modelowaniem 3D z imersyjnego wideo. Moja pasja to panoramy 360 i video 360. Studiowałem w Niemczech i w Wielkiej Brytanii. Z wykształcenia jestem geodetą i fotogrametrą. W tej dziedzinie uzyskałem tytuł doktora nauk technicznych (AGH). Więcej o moich badaniach można przeczytać w dziale Badania. Wszystkie moje publikacje i ekspertyzy są dostępne na jednej stronie. Od 2018 roku jestem radnym Dzielnicy II Kraków Grzegórzki.
Moje publikacje
Moje prezentacje
Białucha na Grzegórzkach w Krakowie
Nowa strona internetowa o rzece o nazwie Białucha, która przepływa przez krakowską dzielnicę II (Kraków Grzegórzki). Przestawiam na niej moje publikacje i artykuły, które powstały od 2019 roku. Jest tu galeria zdjęć, mapy, filmy, filmy 360-stopniowe a nawet wizualizacje 3D oraz wirtualny spacer wzdłuż rzeki Białuchy. Dodatkowo zaprezentowane są uchwały Rady Miasta Krakowa i Rady Dzielnicy II Kraków Grzegórzki oraz projekty uchwał Komisji Planowania Przestrzennego i Ochrony Środowiska dotyczące parku rzecznego (parku linearnego), który mam nadzieję niedługo powstanie wzdłuż rzeki Białuchy.
Białucha na Grzegórzkach
Pierwszy w Polsce zmierzyłem chaos reklamowy
20 marca 2015 roku Sejm uchwalił ustawę krajobrazową, która ureguluje obecność reklam w przestrzeni publicznej. Ustawa daje gminom w Polsce możliwość podejmowania decyzji w zakresie chaosu reklamowego, który jest nadmiarem treści informacyjnej i reklamowej w przestrzeni publicznej. Uchwalona ustawa wprowadza nowe opłaty. W 2019 pomierzyłem reklamy na ulicach Miasta Krakowa (prezentacja, opis). W 2020 wydałem monografię pt. Imersyjny system mobilny do fotogrametrycznych pomiarów 3D, która opisuje system mobilny m.in. do inwentaryzacji chaosu reklamowego.
Ekspertyza dla Urzędu Miasta Kraków
Imersyjny system mobilnego kartowania
System do mobilnego mappingu, który skonstruowałem oparty jest o kamerę sferyczną, jednostkę inercyjną i GNSS. Kamera sferyczna rejestruje panoramy w formie video o rozdzielczości 5400×2700. Dzięki jednostkom GNSS i IMU możliwe jest dokładne zlokalizowanie i zorientowanie kamery w przestrzeni. System ten w połączeniu z oprogramowaniem ma możliwość wykonywania pomiarów, tworzenia baz danych obiektów zarejestrowanych podczas przejazdu kamery przez dany odcinek. System nie jest wyposażony w LIDAR przez co jest bardziej dostępny. Pomiar oparty jest o fotogrametryczne wcięcie w przód.
Oto przykładowe sferyczne video nagrane na os. Oficerskim w Krakowie.